Klub Odpowiedzialnych Finansów przy EKF o rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce

Gwałtownie rosnąca inflacja, a w ślad za nią – stopy procentowe sprawiają, że w szybkim tempie materializuje się ryzyko stopy procentowej ze wszystkimi tego niekorzystnymi skutkami. Problem ten był omawiany podczas kwietniowego seminarium “Ryzyko i regulacje w sektorze bankowym” organizowanego wspólnie przez EKF i UKNF, oraz podczas kolejnego seminarium EKF, “Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach”. Poświęcona tym zagadnieniom była także dyskusja okrągłego stołu podczas Europejskiego Kongresu Finansowego z udziałem przedstawicieli banków, nadzoru i firm konsultingowych.

Dowiodła ona, że potrzebne jest szybkie osiągnięcie konsensusu wszystkich zainteresowanych stron i na tej podstawie opracowanie oraz wdrożenie nowego modelu rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce. Prace nad propozycją prowadzi Klub Odpowiedzialnych Finansów przy EKF w ścisłej współpracy z ekspertami reprezentującymi wszystkich interesariuszy. Wypracowywane propozycje będą przedmiotem publicznej dyskusji.