Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie? Eseje członków Akademii EFC 2022

Członkowie Akademii EFC 2022

Publikacja zawiera zbiór krótkich esejów o gospodarce, technologii i rynku finansowym, napisanych przez członków Akademii EFC. Są to młodzi ludzie, którzy w najbliższych latach będą wywierali coraz większy, realny wpływ na polską gospodarkę. Eseje pozwalają dowiedzieć się, jak postrzegają oni rolę Polski w gospodarce europejskiej, wdrażanie innowacji czy perspektywy rozwoju zaawansowanych technologii w finansach.

Eseje składające się na publikację uporządkowane zostały według czterech rozdziałów tematycznych:

-Zielona transformacja kluczowym wyzwaniem dla Polski i Europy. Czy Europa jest gotowa na Fit for 55? Jak urzeczywistnić Europejski Zielony Ład w sprawiedliwy i zrównoważony sposób? Rola Państwa i kluczowych sektorów, w tym sektora finansowego w jego wdrożeniu w Polsce.

-Cyfrowi giganci posiadają środki porównywalne a nawet większe niż państwa. Czy wykorzystają je dla dobra i rozwoju ludzkości, czy skupią się przede wszystkim na pomnażaniu zysków bez względu na koszty społeczne? Jakie czynniki będą o tym decydować?

-Dlaczego inflacja w Polsce wymknęła się spod kontroli? Jak przywrócić wiarygodność PLN?

-System podatkowy w Polsce jest coraz bardziej skomplikowany, a prawo podatkowe nieprzewidywalne. Co zrobić aby uprościć system podatkowy? Jakich reform podatkowych potrzebuje Polska?

Centrum Myśli Strategicznych
ISBN: 978-83-66843-11-0